Menu Close
sac-1

Saç Ekiminden Sonra Hangi Sosyal Aktiviteler Yapılabilir?

Saç ekimi operasyonu sonrasında genellikle, kişilerin başlangıçta sandığı gibi korkutucu bir durumun olmadığı ortaya çıkıyor. Hatta en güvenilir operasyonlardan biri dahi olabilir saç ekimi. Çünkü basit bir şekilde hayata geçiriliyor, temel bir mantık ile sağlam kıl kökleri alınarak, ekim yapılacak olan bölgeye naklediliyor. Bu süreç elbette ki bu kadar basit değil ama uzman hekimlerin ellerinde son derece basitleşiyor ve endişe ortadan kalkıyor. Saç ekiminden sonrası ise pek çok kişi için stres sebebi. Sizi bekleyen sürecin nasıl işleyeceğini merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Saç ekiminden sonra hangi aktiviteler yapılabilir, ne zaman bu aktivitelere başlanabilir ve ne kadar süre ile ertelemek gerekir tüm bu sorulara birlikte cevap vereceğiz. Adım adım gidelim ve hangi aktivite için ne kadar beklemek gerekiyor, neler yapmak ya da neler yapmamak gerekiyor görelim.

  • Saç ekimi uygulamasının hemen sonrasında ekimi yapılan saçların maksimum seviyede korunması gerekiyor. Şapka dahi takmamalısınız ki, sağa sola çekiştirilmesinler, yerlerinden hareket etmesinler. Bununla birlikte pek çok aktivite de tehdit unsuru oluşturuyor doğal olarak. Öncelikle hamam, çeşitli spot faaliyetleri, sauna, yüzme ve solaryum akla geliyor saç ekimi sonrası süreçte… Tüm bunları en azından 2 hafta boyunca ertelemek gerekiyor. Aksi halde enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalınabiliyor, ki bu da hiç istemediğimiz bir durum.
  • Saç ekimi işleminin 15 gün sonrasında yani ortama 2 hafta sonra ancak kuaföre gidebilirsiniz ama kuaförde yaptırabileceğiniz işlemler sınırlı. Ancak hafif bir şekilde saç kesimi yaptırabilirsiniz. Tıraş, boyama, kazıtma ve benzeri işlemler ile ısıl işlemler kesinlikle uzak durmanız gerekenlerdir. Henüz saçlarınız bu uygulamalar için hazır sayılmaz.
  • Futbol, basketbol, tekvando, kick boks ya da boks gibi çeşitli sporlar, her zaman başa darbe alma riskinin olduğu faaliyetlerdir. Dolayısıyla da saç ekimi sonrası için tehdit oluştururlar. Bazıları amatör olarak bazıları da profesyonel olarak bu tür sporlar ile uğraşıyor olabilir. Maalesef saç ekimi uygulamasının ardından en az 45 gün süre ile bu tür aktivitelerden uzak durmanız gerekecektir. Çünkü başa alınabilecek bir darbe, çok sayıda saç köküne zarar verebilir ve istenmeyen sonuçlar ile karşılaşılabilir.
  • Saç ekiminden sonra hangi sosyal aktiviteler yapılabilir sorusuna cevap verirken ayrıca bir de cinsel yaşamdan söz edelim. Bunun için de 2 haftalık bir bekleme süresi söz konusudur. Cinsel hayata 2 haftalık bir ara vermek, saç ekimi uygulamasının başarısı için daha doğru olur.
  • Bazılarımız için sauna ve hamam büyük bir keyif… Ancak saç ektirmişseniz, ertelemeniz gereken aktiviteler arasında ilk sıralarda gelir sauna ve hamam. Hatta solaryum ve güneşlenmeyi de birlikte sayabiliriz. Bu etkinlikleri 3 ay süre ile ertelemenizde fayda var. Isı ve terleme, saç köklerinizde olumsuz etkiler doğurabilir. Hiç istemediğimiz sonuçlar olduğu için de 3 ay süre ile bu tür etkinliklere ara verecek, başarılı sonuçları sabırla bekleyeceğiz.
  • Yüzme ve ağırlık kaldırma gibi zorlayıcı sporları yapanlar için ise ön görülen erteleme süresi 1 aydır. İster amatör ister profesyonel olarak bu tür sporlar ile ilgileniyor olun, 1 ay boyunca uzak durmanız gerekecek. Ama buna değer değil mi?
  • Aslında genel olarak saç ekiminden sonra hangi sosyal aktiviteler yapılabilir değil de yapılamaz sorusuna cevap vermiş olduk. Çünkü belli süreler boyunca ertelenmesi gereken faaliyetlerden söz ettik. Bununla birlikte yapabileceğiniz sosyal aktivitelerden de bahsedelim. Örneğin hafif yürüyüşler ve hafif kültürfizik hareketleri, her zaman yapabileceğiniz aktiviteler arasındadır. Bu tür etkinlikleri hiç ertelemenize gerek yok. Saç ekimi sonrasında dahi yapabilecekleriniz arasında yer alırlar.

Saç ekimi işleminin ardından, ekilen kıl köklerinin büyük bir özen ile korunması gerekiyor. Bu durumda spor gibi ya da sauna gibi çeşitli faaliyetlerden söz etmek dahi mümkün değil. Şapka dahi kullanmak zararlı olabilirken aktivitelerden en az 2 hafta bahsedemiyoruz bile. Bu arada şapka konusuna değinmişken, şapka kullanımı hem gerekli olan hem de dikkat edilmesi gereken bir konu. Çünkü yeni saçlarımızı olası çeşitli darbelere karşı korumak için şapka kullanabiliriz. Yalnız önemli olan saç ekiminin yapıldığı noktasında boşluk olan ve saç köklerine temas etmeyen bir model tercih etmek. Örneğin, en sık gerçekleştirilen uygulama şekli olan tepe noktasına saç ekimi yapıldıysa, tepe noktası yüksek olan ve başta bir hava boşluğu oluşturan şapka modelleri harika bir seçim olacaktır. Böylece saç ekimi yapılan bölge baskı görmeyecek, aynı zamanda darbelere karşı da korunacaktır. Önemli bir detay olarak yinelenen şapka konusunu da yine saç ekimi sonrası sürecin önemli unsurlarından biri olarak burada değerlendirebiliriz.

Saç ekimi uygulaması hızla gerçekleştirilebilen, insanı yormayan ve sıkıntı vermeyen bir işlem. Ancak en önemli görev de yine kişinin kendisine düşüyor. Çünkü saç ekimi sonrasında dikkatli olunması gereken uzunca bir süreç söz konusu. Bazı aktiviteler için 2 hafta, bazı aktiviteler için 1 ay ve bazıları için ise 3 ay gibi süreler verilmekte ve sizin her birine özenle dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun için saç ekimi uygulaması öncesinde detaylı bilgi almak ve psikolojik olarak bu sürece hazır olmak önemli. Güneşlenme ve benzeri etkinliklerden ise 3 ay uzak kalmak gerekeceği için kış aylarını saç ekimi için tercih edebilirsiniz. Üstelik güneşe çıkarken koruma derdi de olmayacaktır bu şekilde. Yine de sizin özel durumunuza bağlı olarak doktorunuzun yapacağı önerileri dikkate almanızda fayda var. Saç ekimi ve benzeri konularda herkesin durumu farklıdır ve özel bir değerlendirmeye ihtiyaç duyar. O yüzden de genellemelere çok fazla takılmamalı, doğrudan tecrübeli ve uzman bir doktor ile iletişime geçmelisiniz. Bu şekilde sizin için en doğru bilgilere ulaşabilirsiniz. Saç ekimi uygulamasının detayları, sizin için ne tür bir uygulamanın yapılacağı ve nasıl bir yol izleneceği ile ilgili detaylı bilgi alarak, saç ekimi öncesinde kendinizi bu süre hazırlamaya başlamalısınız. Bu sayede saç ekimi sonrası süreç de daha güzel olacak, daha sorunsuz geçecektir. İyi bir merkez ve iyi bir doktor ile karşılaşmanın önemi ise bu süreçte yadsınamaz. Sizi anlayan ve desteğini eksik etmeyen, bir doktordan daha fazlası olan kişiler ile saç ekimi işlemi sizin için hayatınızın olayı olabilir. Yeni bir sürece girmek, saç ekimi ile hayatınızın en keyifli dönemini başlatmak için siz de harekete geçmelisiniz. Zaman akıp gidiyor ve hayat geride kalıyor. Değerli zamanınızı daha fazla boşa harcamayın siz de hemen uzmanlarımız ile iletişime geçin. Saç ekimi sonrası süreci çok da dert etmenize gerek yok. Belli başlı kurallar ve erteleme süreleri var o kadar. Katlanılamayacak kadar uzun süreler olmaması sebebi ile bugün pek çok kişinin seçimi saç ekimi oluyor. Çünkü bu uygulamanın size sağlayacakları çok daha değerli ve önemli… Hayatınızı güzelleştirme fırsatı şimdi parmaklarınızın ucunda… Hadi hemen şimdi, doğru zaman!

Share This

Copy Link to Clipboard

Copy